„Pokochawszy młodą Syrinks, córkę bożka rzecznego Ladona, chodził za nią Pan po całych dniach i prosił, żeby została jego żoną. Nieszczęśliwa dziewczyna, nie mogąc pozbyć się natręta, westchnęła do bogów o pomoc; ci przemienili ją w trzcinę. Widząc to Pan poznał, że jest brzydki i było mu bardzo smutno. Usiadł wśród owej trzciny i płakał żałośnie.

Wiatr zaś potrząsał trzciną rosnącą nad brzegiem strumienia i Panowi, zasłuchanemu w szum wiatru i szmer wody płynącej, zdawało się, że i roślina wydaje takie same dźwięki żałosne. Uciął z niej kilka łodyg, zrobił z nich siedem piszczałek nierównej długości, połączył je razem w jednym szeregu i tak powstała ulubiona fujarka pastusza, zwana syryngą.

Pan wygrywał na niej swe żale za piękną nimfą”

J.Parandowski, „Mitologia”

SYRINKS ( Daria Noryńska) 

jest polską fletnistką i malarką, urodzoną 12.07.1987 roku w Ozimku. Ukończyła ognisko muzyczne  na akordeonie

Akompaniowała kilku zespołom ludowym.

Zafascynowana od najmłodszych lat fletnią Pana dopiero od roku 2004 posiada swoją pierwszą nai (rumuńska nazwa fletni).

Od 2018 roku pobiera regularne lekcje w Czechach  u cenionej mistrzyni Liselotte Rokyty oraz pojedyncze lekcje u mistrzów takich jak: Vasile Raducu, Madalin Luca, Dumitru Harea.

Uczestniczy w corocznym festiwalu ” Bozska fletna” w Czechach, gdzie słucha mistrzowskich koncertów  i pobiera lekcje.

W 2019 roku zdobyła nagrodę główną oraz dyplom ukończenia mistrzowskiego kursu „Panflute Masterclass by Zamfir’s Students” w Sibiu (Rumunia), prowadzonego przez najlepszych uczniów G. Zamfira (tj. Radu Nechifor, Flavius Tinica, Gheorghe Rizea, Ruxandra Pitulice, Liselotte Rokyta).

Matka czwórki dzieci.

Moje fletnie Pana

bas grusza Gibonus

alt bambus Preda