„Pokochawszy młodą Syrinks, córkę bożka rzecznego Ladona, chodził za nią Pan po całych dniach i prosił, żeby została jego żoną. Nieszczęśliwa dziewczyna, nie mogąc pozbyć się natręta, westchnęła do bogów o pomoc; ci przemienili ją w trzcinę. Widząc to Pan poznał, że jest brzydki i było mu bardzo smutno. Usiadł wśród owej trzciny i płakał żałośnie.

Wiatr zaś potrząsał trzciną rosnącą nad brzegiem strumienia i Panowi, zasłuchanemu w szum wiatru i szmer wody płynącej, zdawało się, że i roślina wydaje takie same dźwięki żałosne. Uciął z niej kilka łodyg, zrobił z nich siedem piszczałek nierównej długości, połączył je razem w jednym szeregu i tak powstała ulubiona fujarka pastusza, zwana syryngą.

Pan wygrywał na niej swe żale za piękną nimfą”

J.Parandowski, „Mitologia”

SYRINKS ( Daria Noryńska) 

jest polską fletnistką i malarką, urodzoną 12.07.1987 roku w Ozimku. Ukończyła ognisko muzyczne na akordeonie.

Zafascynowana od najmłodszych lat fletnią Pana dopiero od roku 2004 posiada swoją pierwszą nai (rumuńska nazwa fletni).

Od 2018 roku pobiera regularne lekcje w Czechach  u cenionej mistrzyni Liselotte Rokyty oraz pojedyncze lekcje u mistrzów takich jak: Vasile Raducu, Ion Malcoci, Madalin Luca, Dumitru Harea. Uczestniczy w corocznym festiwalu ” Bozska fletna” w Czechach, gdzie słucha mistrzowskich koncertów  i pobiera lekcje.

W 2019 roku zdobyła nagrodę główną oraz dyplom ukończenia mistrzowskiego kursu “Panflute Masterclass by Zamfir’s Students” w Sibiu (Rumunia), prowadzonego przez najlepszych uczniów G. Zamfira (tj. Radu Nechifor, Flavius Tinica, Gheorghe Rizea, Ruxandra Pitulice, Liselotte Rokyta).

 

 

Moje fletnie Pana

bas grusza Gibonus

alt bambus Preda