„Pokochawszy młodą Syrinks, córkę bożka rzecznego Ladona, chodził za nią Pan po całych dniach i prosił, żeby została jego żoną. Nieszczęśliwa dziewczyna, nie mogąc pozbyć się natręta, westchnęła do bogów o pomoc; ci przemienili ją w trzcinę. Widząc to Pan poznał, że jest brzydki i było mu bardzo smutno. Usiadł wśród owej trzciny i płakał żałośnie.

Wiatr zaś potrząsał trzciną rosnącą nad brzegiem strumienia i Panowi, zasłuchanemu w szum wiatru i szmer wody płynącej, zdawało się, że i roślina wydaje takie same dźwięki żałosne. Uciął z niej kilka łodyg, zrobił z nich siedem piszczałek nierównej długości, połączył je razem w jednym szeregu i tak powstała ulubiona fujarka pastusza, zwana syryngą.

Pan wygrywał na niej swe żale za piękną nimfą”

J.Parandowski, „Mitologia”

SYRINKS (Daria Noryńska) 

 

Daria Noryńska (Syrinks) – fletnistka i malarka. Urodziła się 12 lipca 1987 roku w Ozimku.

 

EDUKACJA

Ukończyła ognisko muzyczne na akordeonie. Od najmłodszych lat fascynowała się fletnią Pana. Swoją pierwszą nai (rumuńska nazwa fletni) posiada od 2004 roku.

Od 2018 roku pobiera regularne lekcje w Czechach u cenionej mistrzyni Liselotte Rokyty oraz lekcje u takich mistrzów jak: Vasile Raducu, Madalin Luca, Dumitru Harea. Uczestniczy wielokrotnie w festiwalu „Bozska fletna” w Czechach, gdzie słucha mistrzowskich koncertów i pobiera lekcje.

Od 2021 roku rozpoczęła regularne lekcje u Iona Malcoci z Mołdawii. Uczęszcza do prywatnej szkoły muzycznej „Preludium” w Opolu.

 

NAGRODY

W 2019 roku zdobyła nagrodę główną oraz dyplom ukończenia mistrzowskiego kursu „Panflute Masterclass by Zamfir’s Students” w Sibiu (Rumunia), prowadzonego przez najlepszych uczniów G. Zamfira (tj. Radu Nechifor, Flavius Tinica, Gheorghe Rizea, Ruxandra Pitulice, Liselotte Rokyta).

W 2022 roku otrzymuje dyplom na mistrzowskim kursie w Sibiu (Rumunia). W tym samym roku zdobywa III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Wczesnośredniowiecznej w Mrozach.

 

DZIAŁALNOŚĆ

Daria Noryńska koncertuje od wielu lat. Obszary jej działalności muzycznej obejmują tradycyjną muzykę ludową Karpat, folk, pop, jazz, improwizację jazzową oraz standardy. Prowadzi też działalność pedagogiczną aktywnie promując swój instrument.

Od 2020 roku do 2023 roku koncertowała wraz z Orkiestrą Politechniki Opolskiej, a od 2021 roku do 2023 z el12OpolePolitechnicBand – Generacja 2.0, której była współzałożycielką.

W 2022 roku wydaje swój podręcznik nauki gry na rumuńskiej fletni Pana.

Moje fletnie Pana

 

 

bas grusza Gibonus

alt bambus Grigore Covaliu